Chłodzenie za pomocą pompy ciepła – czy jest możliwe?

Chłodzenie budynku z użyciem pompy ciepła – czy jest to możliwe oraz opłacalne rozwiązanie?

W okresie jesienno-zimowym przy niskich temperaturach, pompy ciepła zapewniają w pełni wydajne oraz ekologiczne ocieplanie budynków mieszkalnych oraz ciepłą wodę użytkową. Jednak pompa ciepła może być także w pełni użyteczna gdy na dworze panują wysokie temperatury i chcemy nieco schłodzić temperaturę w pomieszczeniach. Wszystko do czego musi dojść do przejście z trybu ogrzewania, używanego zimą na tryb chłodzenia, który doskonale sprawdzi się latem.

 

Różne warianty chłodzenia

W praktyce można wyróżnić dwa rodzaje chłodzenia, które zastosować można do obniżenia temperatury w trakcie panujących upałów. Pierwszy z nich to aktywne chłodzenie, które możliwe jest dzięki pracy sprężarki pompy ciepła. Drugi rodzaj to pasywne chłodzenie, gdzie nadmiar ciepła usuwany jest poprzez działanie pomp obiegowych oraz dolnego źródła ciepła. W tym przypadku konieczne jest posiadanie systemu połączonego z gruntem i wodą gruntową. Najlepsze rozwiązanie daje możliwość niejako przechowania letniego ciepła w gruncie i użycie go jesienią lub wczesną zimą do ogrzania budynku.

Przy korzystaniu z aktywnego chłodzenia, kluczowe jest aby obieg czynnika chłodniczego pompy był jednokierunkowy, czyli nieodwracalny. Możliwe jest to w odniesieniu do różnych źródeł ciepła, zatem zastosowanie takiego wariantu chłodzenia możliwe jest również przy powietrznych pompach ciepła.

 

Na co zwrócić uwagę aby móc korzystać z chłodzenia pompą ciepła?

Aby móc korzystać z opcji chłodzenia, konieczne jest przy instalacji pompy ciepła zwrócenie uwagi na takie aspekty jak: dokładne obliczenie w zakresie projektowym obciążenia budynku, dostosowanie układu odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia, czyli zwrócenie uwagi na odpowiednią wielkość strumieni objętości przepływu, możliwość zapobiegania powstawaniu kondensatu lub jego ewentualne usuwanie oraz przy stosowaniu chłodzenia płaszczyznowego należy kontrolować temperaturę punktu rosy powietrza.

Pompy ciepła – najważniejsze pojęcia

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii, które umożliwia niemal darmowe ogrzewanie wnętrz i wody użytkowej. Podczas przeglądania ofert firm specjalizujących się w jej montażu, można napotkać różne pojęcia związane z taką instalacją. Co dokładnie oznaczają najważniejsze z nich?

 

Instalacja pompy ciepła

Jest to układ składający się z agregatu pompy oraz instalacji źródła ciepła, takich jak sondy czy kolektory ziemne. Obejmuje on również elementy techniki regulacyjnej i pompy cyrkulacyjne, a opcjonalnie – także zbiorniki na podgrzaną wodę oraz buforowe.

 

Bufor

Jest to zbiornik zlokalizowany pomiędzy pompą ciepła a całym układem centralnego ogrzewania. Jego rolą jest gromadzenie energii cieplnej w celu jej późniejszego wykorzystania w czasie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło w budynku.

 

Dolne źródło

Dolnym źródłem w instalacji pompy ciepła jest środowisko, z którego pozyskiwana jest energia cieplna do ogrzewania. Istnieją trzy podstawowe grupy dolnych źródeł: woda, grunt oraz powietrze.

 

Instalacja dolnego źródła

Instalacja dolnego źródła to część układu, która umożliwia pozyskiwanie i transport energii cieplnej. Przykładowo w systemie gruntowym, jest to układ rur PE kolektora poziomego lub pionowego, w których krąży solanka.

 

Solanka

Solanka to ciecz, będąca mieszanką wody oraz środka przeciwdziałającego zamarzaniu. Znajduje ona zastosowanie w instalacjach pomp, gdzie jest wykorzystywana jako nośnik ciepła.

 

Górne źródło

Górnym źródłem jest miejsce, do którego pompa ciepła dostarcza energię pozyskaną ze źródła dolnego. Może być to system centralnego ogrzewania – wodnego lub powietrznego, jak również instalacja ciepłej wody użytkowej.

 

Moc grzewcza

Mocą grzewczą określa się użytkowe ciepło ogrzewania, które jest oddawane w ściśle określonym czasie przez wytwornicę. Podawana w kilowatach, powinna odpowiadać co najmniej obciążeniu grzewczemu obiektu budowlanego.

 

Znajomość podstawowych pojęć związanych z instalacją pompy ciepła pozwoli łatwiej zrozumieć jej budowę i zasadę działania, a dzięki temu – maksymalnie wykorzystać oferowany potencjał i uniknąć ewentualnych błędów eksploatacyjnych.

Pompa ciepła czy gaz? Zalety i wady

Pompa ciepła – jeszcze kilka lat temu uważana za egzotyczne urządzenie dla ludzi bogatych, dziś ogrzewa coraz więcej zwykłych polskich domów. Rozwój technologii pomp ciepła obniżył ich koszty oraz przyczynił się do poprawy ich osiągów. Dzięki temu pompy ciepła są już nie tylko konkurencyjne wobec gazu ziemnego, ale nawet i kotłów na ekogroszek. Ponadto, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną są one nam w stanie zaoferować niemal bezkosztowne ogrzewanie.

Pompy ciepła – wady oraz zalety takiego rozwiązania

Do największych zalet pomp ciepła zaliczamy:

 • wielofunkcyjność,
 • bezpieczeństwo,
 • niskie koszty ogrzewania,
 • energooszczędność,
 • możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej,
 • brak dodatkowych kosztów związanych z kotłownią,
 • ekologiczność,
 • możliwość zastosowania w każdym budynku,
 • możliwość połączenia jej z fotowoltaiką,
 • szybkość zwrotu poniesionych kosztów,
 • wiele innych.

Pompa ciepła jest praktycznie pozbawiona wad, a jedyne jakie znajdziemy to:

 • najbardziej efektywne ogrzewanie pompą ciepła jest ogrzewanie podłogowe, nie zaleca się więc łączenia jej z grzejnikami,
 • wysokie koszty jej instalacji oraz zakupu,
 • uzależnienie jej działania od energii elektrycznej.

Ogrzewanie gazowe a pompy ciepła

Ogrzewanie gazowe w porównaniu do pomp ciepła posiada równie wiele zalet, ale znacznie więcej wad. Do największych należą:

 • wysokie koszty zakupu oraz podłączenia kotła,
 • wysokie rachunku w domach, które mają niską izolację termiczną,
 • ograniczona moc kotła w przypadku wykorzystywania kotła dwufunkcyjnego,
 • instalacja musi być podłączona do wodociągu,
 • ograniczenia techniczne,
 • wiele formalności,
 • przeprowadzanie kontroli okresowej.

Pompy ciepła są zatem bardziej innowacyjnym oraz ekologicznym rozwiązaniem. Nieliczne wady takiego rozwiązania przysłania cała lista zalet. Ogrzewanie gazowe jest doskonałym rozwiązaniem natomiast w starych domach, gdzie nie istnieje możliwość instalacji pomp ciepła.

Instalacja fotowoltaiczna, a pompa ciepła – zalety korzystania z tego duetu

Analizując najróżniejsze rozwiązania z branży OZE często mamy dylemat czy wybrać fotowoltaikę, czy też pompę ciepła. A co gdyby tak wybrać rozwiązanie hybrydowe? Poniżej przedstawimy kilka powodów, dla których warto by było takie rozwiązanie wybrać. Fotowoltaika jest rozwiązaniem niezwykle cenionym. Jednak jeśli połączymy ją z pompami ciepła to korzyści będzie jeszcze więcej. 

Czym jest i jakie możliwości daje fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne mają jeden główny cel – mają wytwarzać mnóstwo energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana wewnątrz budynku. Prąd w takowych instalacjach powstaje na skutek uderzania fotonów w cienką krzemową płytkę. Powstający prąd stały następnie należy tylko zamienić falownikiem w prąd zmienny i już można z niego korzystać. Prąd powstający w taki sposób można wykorzystać jak tylko chcemy – w tym również do ogrzewania! 

Czym są pompy ciepła?

Są to urządzenia zasilane energią elektryczną, których zadaniem jest pozyskiwanie ciepła z zewnątrz. Pompy ciepła występują w wersjach:

 • gruntowej,
 • powietrznej,
 • wodnej.

Dobrej jakości pompy ciepła są w stanie działać efektywnie również w czasie zimy. Pompy nie zawsze mogą samodzielnie stanowić pełne źródło ciepła. Jednak bez względu na to są to naprawdę efektywne.

Połączenie dwóch systemów – same zalety!

Połączenie fotowoltaiki wraz z pompami ciepła pozwala na pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej oraz darmowej energii cieplnej. Energia produkowana przez fotowoltaikę przydaje się szczególnie w czasie zimy. Wówczas pompa ciepła zużywa więcej prądu z racji konieczności uruchamiania grzałek wspomagających pracę urządzenia. Najbardziej dostrzegalną korzyścią związaną z połączeniem dwóch systemów jest korzyść finansowa. Na przestrzeni 30 lat jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sama instalacja fotowoltaiczna zwróci nam się już po około 8 latach od jej zamontowania. Czas zwrotu inwestycję w pompę ciepła jest nieco dłuższy. Pamiętajmy o tym, że instalując fotowoltaikę oraz pompy ciepła można uzyskać osobne dofinansowanie na poszczególne inwestycje.